Home » Shopee przestaje rywalizować w Polsce z Allegro i AliExpress ?

Shopee przestaje rywalizować w Polsce z Allegro i AliExpress ?

Shopee wychodzi z Polski!

Nieźle brzmiały tytuły prasowe: „Allegro, AliExpress i Shopee* zaczynają rywalizację o polskiego klienta”. W krótkim czasie Shopee rezygnuje z rynku polskiego. Jak myślicie dlaczego? W oświadczeniu Shopee czytamy, że przyczyna leży w „znacznej niepewności makroekonomicznej regionu”. Ciekawe, prawda?

Platforma zasłynęła w Polsce reklamą o budżecie wystrzelonym w kosmos i to nie w internecie, wybrała… radio! Od października 2021 do lipca 2022 roku kwotę prawie 88 milionów złotych. Teraz dane najciekawsze. Aż 56% budżetu stanowiło radio (na pierwszym miejscu ZET, później RMF FM, Złote Przeboje, czwarte ESKA, RMF MAXX, a szóste zajęło TOK FM),  Telewizja stanowiła 26% a Internet tylko 15%. Reklama w kinach czy w magazynach to raptem 2%.

Projekt wytrwał w Polsce ponad rok. O wstrzymaniu zamówień poinformowano klientów po godz. 23.59 w dniu 13 stycznia.

Pod względem marketingowym Shopee miało w Polsce gorzej już na samym starcie. W świadomości użytkowników trafiło do przegródki z platformami e-commerce oferującymi tanie gadżety z Azji. Mimo iż hasła o konkurencji dla Allegro brzmią w kontekście handlu internetowego bardzo zgrabnie, Shopee zestawiane musi być z platformami takimi jak Wish czy AliExpress.„ – napisało już https://www.money.pl/ we wrześniu 2021 roku.

Czy o braku sukcesu w Polsce zdecydowały „względy kulturowe” – Polska to jednak kulturowo skomplikowany kraj, niepostawienie na Internet, czy też faktycznie wynika to z niepewności makroekonomicznej naszego regionu? Ktoś na pewno zna prawdę!

 

*Shopee – singapurskie przedsiębiorstwo działające w branży e-handlu. Platforma jest częścią Sea Ltd. Usługi Shopee są dostępne w kilkunastu krajach – w Singapurze, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Chile oraz na Filipinach i Tajwanie. Platforma została założona w 2015 roku /źródło: Wikipedia/

TOP